Start Aktualnoci Spotkanie DKK w Filii bibliotecznej w Lasocinie 19.01.2016r.

Spotkanie DKK w Filii bibliotecznej w Lasocinie 19.01.2016r.

Na pierwszym spotkaniu w Nowym Roku 2016 dyskutowaymy nad dwoma ksikami ? ?Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze? z przedmow i komentarzami Magdy Umer oraz ?Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek? Jzefa Tischnera.

?Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze? s swego rodzaju opisem historii ich przyjani, mioci i wzajemnego szacunku. Dlaczego na wyczerpanym papierze, a nie czerpanym poniewa zosta wyczerpany tym czego dozna. Ksika ta ukazuje szczcie i nieszczcie tych dwojga utalentowanych ludzi, wrcz geniuszy, wzajemne wielkie uczucie, pretensje, zy i wypisany atrament w latach 1964-1966. Te listy to nie tylko dowd mioci, tsknoty, potrzeby pisania, ale take wspaniaa twrczo uzupeniona zdjciami, pocztwkami i telegramami. Podczas czytania tej ksiki mona sobie przy okazji przypomnie teksty niezapomnianych piosenek, a take pikne wiersze. Ksika podobaa si klubowiczkom, ktre z sentymentem wspominay Agnieszk Osieck i przywoyway najciekawsze tytuy piosenek. Uzupenieniem tematu podczas dyskusji bya ksika ?Pejzae z Agnieszk Osieck?.

W przeciwiestwie do bohaterw poprzedniej ksiki w Dziennikach Jzefa Tischnera znajdujemy kopi jego notatek spisanych midzy trzynastym, a osiemnastym rokiem ycia. To okres, w ktrym dopiero ksztatowao si jego pniejsze powoanie ? wybitnego filozofa, myliciela i kapana. W swoim dzienniku opisa z humorem pierwsze mioci, religijne rozterki, portrety nauczycieli i kolegw. Oprcz tego w swoich dziennikach zobrazowa wczesn rzeczywisto tj. walk nowych wadz z Kocioem, dylematy modych ludzi. Ksika ciekawa, ale nasza dyskusja o niej nie bya a tak szeroka jak o poprzedniej. Czytelniczki stwierdziy, i trzeba lubi ten typ literatury.

Na nastpne spotkanie wybraymy ksik ?Chiskie szepty? Jan Wong.